Pioneers in the industry, we offer ss 316 sheet, stainless steel angle, stainless steel 304 angle and stainless steel circle grade 410s from India.
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Origin | Indian |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Hardness Type | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Pack Type | Box |
| Color | Silver |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Length | 6 Meter |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 304 |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | L Shape |
| Thickness | 5mm |
Minimum order quantity: 50 Kg
Angle Steel is 'L' shaped; the most common type of Steel Angles are at a 90 degree angle. The legs of the “L” can be equal or unequal in length. Steel angles are used for various purposes in a number of industries.
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | 410s |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
Ganpat Bishnoi (Proprietor)
M/S Rahul Metal Industries
27-32-99, Near Dolphin Hotel, 75 Feet Road
Visakhapatnam - 530001, Andhra Pradesh, India