Our range of products include ss 316 plate, ss metal hex bar grade 304, stainless steel 304 hex bar, ss 316 stainless steel seamless pipe, ss 304 stainless steel pipe and stainless steel 304 tube.
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS 316 |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Silver |
₹ 165 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Length | 6 m |
| Shape | Hexagonal |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Shape | Hexagonal |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 6mm |
| Shape | Round |
| Material Grade | SS316 |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 140.5 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.065inch |
| Material Grade | SS 304 |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finishing | Chrome Finish |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 255 / Kg Get Latest Price
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Type | Welded |
| Shape | Round |
| Material | SS |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
₹ 145 / Kg Get Latest Price
| Shape | Square |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Type | Welded |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Color | Silver |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | Ss316l |
| Pack Type | Box |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Material Grade | 202 |
| Color | Silver |
| Material | SS |
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Brand | Jindal |
| Pipe Fluid | Water |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Type | Welded |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 290 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 6 m |
| Usage/Application | Construction |
| Type | Seamless |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 370 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1 inch |
| Length | 6 m |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Pipe Fluid | Water |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Type | Welded |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Type | Seamless |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Color | Silver |
| Is It Leak Proof | Leak Proof |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | 304 |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS316 |
| Pipe Fluid | Water |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Type | Welded |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 6 m |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Rust proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 118 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Delivery Details | Immediately |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Type | Welded |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Surface Treatment | Polished |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Color | Silver |
| Is It Leak Proof | Leak Proof |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
₹ 240 / Kg Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Pipe Fluid | Water |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Type | Seamless |
| Color | Silver |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Pipe Fluid | Water |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 365 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 316 |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Type | Seamless |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
₹ 245 / Kg Get Latest Price
| Surface Finish | Finished Polished |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Type | Seamless |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 145 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Chrome Finish |
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Pipe Fluid | Water |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Type | Welded |
| Color | Silver |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 360 / Kg Get Latest Price
| Type | Corrugated |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Color | Silver |
| Pipe Fluid | Water |
| Hollow Section | Circular |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Finishing Type | Polished |
| Packaging Type | Box |
₹ 267 / Kg Get Latest Price
| Surface Finish | Finished Polished |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Pipe Fluid | Water |
| Type | Seamless |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Brand | Jindal |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Type | Welded |
| Shape | Round |
| Material | SS |
| Pipe Fluid | Water |
| Packaging Type | Box |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Technique | Hot Rolled |
| Origin | Korea |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Surface | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jindal |
| Pack Type | Box |
| Corrosion Resistance Yes | Yes |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material | SS |
| Color | Silver |
| Pipe Fluid | Water |
| Packaging Type | Box |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Technique | Hot Rolled |
| Origin | Indian |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Surface | Polished |
| Hardness Type | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Brand | Jindal |
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 1 inch |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Delivery Details | Immediately |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 410 |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Brand | Jindal |
| Pipe Fluid | Water |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS202 |
| Material | SS |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material | 202 J4 |
| Surface Finish | Chrome Finish |
| Color | Silver |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Packaging Type | Box |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Size | 2" |
| Material Grade | 409 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Type | Welded |
| Packaging Type | Box |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 118 / Kg Get Latest Price
| Size | 20 mm x 10 mm |
| Shape | Square |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Pipe Fluid | Water |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
Ganpat Bishnoi (Proprietor)
M/S Rahul Metal Industries
27-32-99, Near Dolphin Hotel, 75 Feet Road
Visakhapatnam - 530001, Andhra Pradesh, India