Providing you the best range of ss 304 sheet, stainless steel wire, ss 304 flat, stainless steel sheet, ss 202 jt grade sheets and stainless steel chequered plate 304 grade with effective & timely delivery.
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Thickness | 2 mm |
| Hardness Type | Hard |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Origin | Indian |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Valve Size | 2 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Color | Silver |
| Media | Water |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Size | 1 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
₹ 145 / Kg Get Latest Price
| Technique | Hot Rolled |
| Origin | Indian |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Hardness Type | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Form | Sheet |
| Usage/Application | Construction |
| Origin | Indian |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Rectangular |
| Material | SS |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Surface Treatment | Coated |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS202 |
| Thickness | 0.3 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Coating | Paper Interleave |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Hardness Type | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Technique | Hot Rolled |
| Origin | Indian |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Surface | Polished |
| Hardness Type | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jindal |
₹ 690 / Kg Get Latest Price
| Grade | 904L |
| Technique | Hot Rolled |
| Origin | Indian |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Hardness Type | Soft |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Rectangular |
| Type | Chequered |
| Color | Silver |
| Finishing | Polished |
| Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Square |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Surface Finish | Polished |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Thickness | 2 mm |
| Hardness Type | Hard |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Origin | Indian |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 315 / Kg Get Latest Price
| Technique | Hot Rolled |
| Origin | Indian |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Hardness Type | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Material Garde | 316l |
| Packaging Type | Box |
₹ 318 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Hardness Type | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Material Grade | 316 |
| Pack Type | Box |
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Steel Grade | SS 304 |
| Surface Treatment | Coated |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material Grade | 450 |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Silver |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Form | Sheet |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Grey |
| Surface Finish | Polished |
₹ 470 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.1 mm |
| Color | Silver |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Usage/Application | Construction |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Surface Finishing | Polished |
| Surface Treatment | Polished |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jindal |
| Material | SS |
| Material Garde | SS 304 |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Technique | Cold Rolled |
| Usage / Application | Automotive Industry |
| Hardness Type | Hard |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square |
| Color | Silver |
| Pack Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Technique | Cold Rolled |
| Origin | Indian |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Hardness Type | Soft |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 290 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
₹ 600 / Kg Get Latest Price
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Construction |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Material Grade | 410 |
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Grade | 304 |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Length | 3 m |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS 304 |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Shape | Rectangular |
| Size | 1500x6000x4mm 5mm 6mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Silver |
| Pack Type | Box |
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 0.4 mm |
| Shape | Round |
| Product Type | Titanium Wire |
| Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS 321 |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 inch |
| Material Grade | 304 |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
| Surface Finishing | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 335 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material Grade | D2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Jindal |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Silver |
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Bend Angle | 45 degree |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
₹ 2250 / Kg Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| End | Plain End |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Chrome Finish |
| Pack Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Material | SS |
| Color | Silver |
Ganpat Bishnoi (Proprietor)
M/S Rahul Metal Industries
27-32-99, Near Dolphin Hotel, 75 Feet Road
Visakhapatnam - 530001, Andhra Pradesh, India