₹ 900 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Product Type | Steel Rod |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | Cn 31 |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Size | 2" |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material | Material SS |
| Packaging Type | Box |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 290 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 316 |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Material | SS |
| Pack Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Diameter | 1 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Tensile Strength | 500 N/mm2 |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/ Application | Construction Industry |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Silver |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 1950 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | Less Than 15 mm |
| Material | Ci |
| Packaging Type | Box |
| Surface Treatment | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Pack Type | Box |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Length | 6 m |
| Shape | Hexagonal |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Wire Thickness | 1 mm |
| Grade | 308l |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Construction |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Wire Thickness | 1 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Construction |
| Automation Grade | Manual |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS310 |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Color | Silver |
| Media | Water |
| Surface Finish | :Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | 904l |
| Material | SS |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Type | Seamless |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 182 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Surface Finish | Polished |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Silver |
| Pack Type | Box |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Surface Finish | Polished |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Material | Steel |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Media | Water |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Pack Type | Box |
| Product Type | Gun Metal Valve |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Grade | SS308 |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Automation Grade | Manual |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Surface Finish | Polished |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Automation Grade | Manual |
| Packaging Type | Box |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Material Grade | Ss 316l |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 mm |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Construction |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316 L |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 inch |
| Material Grade | 316 |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
| Surface Finishing | Annealed |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance Yes | Yes |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 1 mm |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Construction |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Surface Finishing | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Pack Type | Box |
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Surface Treatment | Coated |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
₹ 29 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Color | Grey |
| Material Grade | 304 |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Length | 6 m |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Color | Silver |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Surface Finishing | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Pack Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Material Grade | 316 |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
₹ 36 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Nominal Pipe Size | 0.25 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Brown |
| Finishing Type | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Round |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Corrosion Resistance Yes | Yes |
| Pack Type | Box |
| Color | Silver |
| Material | SS |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.1 mm |
| Color | Silver |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Color | Silver |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 167 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material Grade | 304 |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | SS |
| Usage/Application | Construction |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Silver |
₹ 165 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Material Grade | 304 |
| Pack Type | Box |
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Service Mode | Offline |
| Payment Mode | Online |
Ganpat Bishnoi (Proprietor)
M/S Rahul Metal Industries
27-32-99, Near Dolphin Hotel, 75 Feet Road
Visakhapatnam - 530001, Andhra Pradesh, India